Internet światłowodowy

Internet światłowodowy – co to jest i z czym się to je?

Internet światłowodowy, jest rozwinięciem technologi transmisji danych na nowy poziom, który od 2012 roku ochoczo zagląda pod strzechy naszych domostw, oczywiście mówimy tu o dostępie do sieci przez użytkowników indywidualnych, ponieważ w wypadku sieci stykowych operatorów rozwiązania światłowodowe są znane i wykorzystywane od co najmniej 20 lat. Dopiero w ostatnich latach wraz z powstaniem sieci „PON” (takich jak Gpon, Epon) technologia wkroczyła do naszych domów. Jak sama nazwa wskazuje medium transmisyjnym jest promień lasera zamknięty w włóknie szklanym, umożliwiającym odbijani się promienia od jego ścianek. Standardowe sieci światłowodowe potrafią przesyłać dane do 20 km, bez potrzeby wzmacniania sygnału po drodze. Prędkości jakie jest w stanie udźwignąć ta technologia są można by rzec kosmiczne, bo światłowód jest w stanie przesyłać dane z prędkością 40Gbps. Oczywiście mówimy tu o prędkościach zarezerwowanych dla operatorów telekomunikacyjnych lub transmisji miedzy serwerami połączonych własnie światłowodem.

W domowych warunkach wielu operatorów już dziś jest w stanie zaoferować łącze szerokopasmowe o przepustowości 1Gbps i nie jest to niczym nadzwyczajnym.

Technologia światłowodowa ma oczywiście swoje wady, acz nie jest ich wcale tak dużo. Jedną z większych wad tej technologi jest sam kabel światłowodowy, który w stosunku do swojego miedzianego odpowiednika jest wielokrotnie bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz wszelkiego rodzaju ostre załamania. Kolejna wadą jest pracochłonny i wymagający doświadczenia montaż takiej sieci, o ile w wypadku sieci miedzianej możemy zastosować różnego rodzaju kostki przejściówki gniazdka skręcane śrubami, o tyle w technologii światłowodowej każde łączenie wymaga spawania włókien, a spawów są 2 rodzaje, spawy standardowe, wykonywane specjalistyczną spawarką która przy pomocy łuku elektrycznego stapia 2 końce włókna światłowodowego lub tak zwany spaw mechaniczny, wykonywany przy pomocy specjalistycznej złączki.

Fiberzone

Internet światłowodowy